Можем да я спестим само на малчуганите до 2 – те няма да я изтърпят, а и риска от задушаване е голям
Снимка: Shutterstock
Родителите с маски, децата без – това е редовна гледка и по софийските улици, независимо дали семейството е излязло за бърз пробег с колелетата, или е пуснало 6-годишния си син да разходи кучето пред блока. Ако до скоро директивата от здравните власти бе само болните да носят маска, то сега, в очаквания пик на епидемията, изискването е всички да спазват предпазната мярка. Включително и най-малките.
Струва ли си играта на нерви?
“Ако успявате да накарате детето си да носи маска навън, правете го.", казва за Fatherly Даян Хес, директор на педиатрия Gramercy в Ню Йорк и професор в Weill Medical College of Cornell University. „Естествено, че е лесно да се каже, а истинска магия да се случи. Децата ще разкарат маската до 3 секунди от лицата си. Но е важно да опитате и да го правите с постонянство в извънредно положение.“, добавя тя.
Ако децата са достатъчно дисциплинирани, за да спазват 2 метра дистанция и издържат на изкушението да яхнат първата ограда или катерушка след продължителен престой под карантина, може и да им спестите маската. Но такива чудеса, казва с усмивка педиатъра, не се случват и по Коледа.
Ако това ви звучи като „Мисия невъзможна“ за вашето дете (да не докосва твърди повърхности като метал и пластмаса, защото там щама на COVID 19 се задържа най-дълго), започнете да тренирате носенето на маска навън. Първоначално за две-три минути, и така увеличавайте времето докато не покриете целия маршрут на задачите си.
Целта на маските е не толкова да предпазите детето си, колкото
Да ограничите инфекцията, в случай, че то е носител
Над 25 % от случаите с коронавирус при деца минават без видими симптоми, а че апокалипсисът настъпва се разбира по агонията на покосените възрастни в контакт с тях.
„Всички деца трябва да носят маски, защото в голяма степен те са най-удобния приемник на вируса, и в същото време са хамелеони в показването на симптоми. Покривайки устата на детето ограничавате разпространението на слюнката му във въздуха, независимо дали то изглежда болно, или не.“, казва д-р Хес.
Mаските трябва да прилепват плътно към лицето. Медицинските маски с размер достатъчно малък, за да пасне на детска главица, са рядкост, освен това се доставят приоритетно на медицинските работници на първа лииня. За това залагайте на текстилните. Можете да си изработите сами такива от стари тениски или бандани, дори шалове. “Каквото и да сложите, за да предпазите лигавиците, е по-добре от нищо. Маската ви за сън или ски също би могла да свърши работа.“, казва педиатърът.
Новородените и деца до 2 години са пощадени от изискването да бъдат опаковани
В маски заради опасността от задушаване. „Сложете дъждобран или сенник на количката, за да ограничите достъпа на щама до бебето по време на разходка. Истината е, че текстилната маска не предпазва на 100 % и спазването на дистанция остава жизнено важно за здравето ни. За да направите носенето на маска ефективно за детето, помолете го да измие ръете си преди да я сложи, и след като я свали. Свалянето да се случва само с докосване на ластиците за ушите. Перете след всяко излизане навън.“, съветва д-р Хес. Ако детето докосне маската по време на разходката, напръскайте ръцете му с дезинфектант, или ги измийте. Aко ви звучи като Световно първенство по лична хигиена, не сте далече от истината – не хитрувайте на дребно с усилията да поддържате ръцете си чисти, защото би могло да стане страшно.", съветва д-р Хес.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари